ZLATÝ FARAON.
Již od dětství mne fascinoval příběh téměř nevýznamného faraona 18. dynastie, TUTANCHAMONA. Stalo se to na základě přečtení strhující knihy rakouského autora Karla Brucknera "Zlatý faraon". Četla jsem to hodně dávno, bylo mi snad 15, či 16 let. Dodnes má tato kniha v mé knihovně čestné místo.
Teď jsem měla možnost podívat se - doslova - do hrobky tohoto dávného vladaře, a kochat se poklady, které v ní byly nalezeny. Objev jediné nevyloupené královské hrobky vzbudil ve své době senzaci. Tutanchamonova hrobka byla v tzv. Údolí králů nalezena díky vytrvalosti a nezlomné víře Howarda Cartera, vykopávky kterého významně finančne podporoval britský šlechtic a egyptolog lord Carnarvon (George Herbert, 5. hrabě z Carnarvonu).
Jela jsem do Brna na výstavu. Skvělé rozhodnutí, nezklamalo mne nic - kromě slabého osvětlení. Měla jsem možnost na vlastní oči spatřit tři velké pozlacené skříně a jednu kamenou, které ukrývaly sarkofágy. Rakve (sarkofágy) byly tři, teprve v té poslední se nacházela faraonova mumie se zlatou posmrtnou maskou. Něco jako matrioška... Viděla jsem i přesně to, co uviděli Carter s lordem Carnarvonem, když hrobku otevřeli. Pohřební komora byla přesně zrekonstruována dle dobových fotografií. Vystaveno byla spousta pokladů. Nejen to, co jsem popsala výše. Mohla jsem se pokochat krásou faraonový šperků, množstvím kanop, alabastrových nádob, skříněk, trůnů. Dokonce zde můžete vidět Tutanchamonivy sandály. Zlaté sošky různých egyptských bohů, bojový zlatý vůz a ochranné štíty faraona, přenosnou svatyni s bohem mrtvých Anupem ve formě šakala. Ba i zlatou dýku s pouzdrem.
Fakt to stálo za to. Vřele doporučuji tuto skvělou výstavu navštívit. Všechny vystavené předměty jsou zdařilé repliky (vytvořené v káhirské dílně), ale to výstavě neubírá na důležitosti, zajímavosti a kráse.
Některé z mnoha pořízených fotek najdete na mém fejsbúku: www.facebook.com/media/set/?vanity=sasenka.cakanova&set=a.2773693192774535.