SANKALPA
Sankalpa znamená: záměr, rozhodnutí, přání, tužba.
Sankalpa je prastará jógická praktika.
Metodika sankalpy je prostá. Zjistěte, co je vaše největší životní přání! /záměr, tužba/, případně jaký máte problém /nevyřešenou otázku/. Naformulujte si otázku či přání a tuto formulku si denně třikrát v duchu opakujte jako poslední aktivní myšlenku před usnutím. – Toť vše.
Jak funguje něco tak malého, tak skrytého, tak nenamáhavého?
Může vůbec tak nepatrný impuls fungovat?
Když usnete, jistá část našeho vědomí vypne. Špička ledovce nad hladinou naší mysli usne, ale obrovská ponořená část pokračuje v aktivitě dál. Je lhostejné, jaké pro ni zvolíme slovo. Je jen věcí vnějšího popisu, řekneme-li západním hlasem „podvědomí“ anebo třeba „čitta šakti“ hlasem východu. Rozhodující je, že něco v naší mysli skutečně je i za spánku činné, a to činné velmi čile, jak vidíme z divotvorných fresek našich snů. A teď to hlavní. Síla, která v nás za spánku funguje, má k dispozici nesmírné informační bohatství. Těží s ohromné vědomostní jímky, kterou je naše paměť. Bdělý intelekt z ní zná jenom části, tato síla dosáhne až do dna. Má přístup k dávno zavátým vjemům, které kdy vůbec paměť přijala. Trik sankalpy spočívá v tom, že tuto sílu lze aspoň částečně nasměrovat. Lze jí dát příkaz, aby pracovala pro nás. Tělo už usíná, podvědomí se chystá ujmout vlády a na poslední chvíli zachytí jasný signál.
V tajemném podpalubí, v hlubinách naší mysli se rozbíhá jistý program. Nikdo o ničem neví. Tělo spí.
DESATERO SANKALPY:
1. Sankalpu v duchu vyslovíme jako poslední aktivní myšlenku bdění. Přicházejí-li samovolně další myšlenky i potom, nebráníme se jim, ale už je vědomě nerozvíjíme.
2. Sankalpa je formulována jasně, stručně a jednoznačně. Formulace se nemění.
3. Žádné ze slov nemá dvojí možný výklad. Pozor na homonyma a jiné slovní žerty! Slova co možná nejprostší.
4. Žádné ze slov není v gramaticky negativním tvaru. Žádné nesmím, nechci, nebudu“. Alkoholik si neříká „Nechci pít alkohol“, ale třeba „Chci přestat pít alkohol“.
5. Žádné ze slov nemá zraňující emoční náboj. Člověk, jehož problém je úzkost, neformuluje „Chci se bavit úzkostí“, ale (příklad) „ Chci být vyrovnaný a klidný“. Vystříhat se jitřivých slov!
6. Sankalpa není lež. Úzkostný člověk netvrdí „Jsem klidný“ (lež), ale: „Chci být klidný“ (pravda).
7. Jedna noc = jedna sankalpa.
8. Krátkodobé, aktuální sankalpy lze střídat podle potřeb. Sankalpu životního plánu (první místo v hierarchii hodnot) měníme jen po nejzralejším uvážení, nikdy lehkomyslně!
9. Řešíme-li sankalpou úvahový problém, pokud možno ho v ten čas neřešíme v bdění rozumem.
10. Sankalpa se nikomu nesděluje. Je to věc nejhlubšího soukromí.
(Více o sankalpě najdete tady.)