PROČ CHTÍT PENÍZE?
PROČ CHTÍT PENÍZE?
(Ukázka jednoho článku plánovaného do prvního čísla časopisu "Hojnost - pro každého")
Jak jistě všichni víme, v dnešním světe jsou peníze "AŽ" na prvním místě. Proč? Jde to jinak? To těžko. Dnes už neplatí "Bez peněz do hospody nelez." Dnes bez peněz nemůžete vůbec nic - ani bydlet, jíst, pít, spát, bavit se. Náklady na živobytí jsou stále vyšší a složenky se holt platit musí.
"Jo, kdyby po mně ty peníze nikdo nechtěl, tak je nepotřebuji" - slyšela jsem před nedávnem bavit se dvě ženy v supermarketu nad plnými nákupními vozíky. Můžeme se rozčilovat, jak je všechno stále dražší, nadávat na vládu, krizi, na vysokou nezaměstnanost, na špatné zákony i ekonomiku a na nevím co ještě. Vaši finanční situaci to nezlepší, ani nenaplní vaši peněženku.
První a nejdůležitější otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je: CHCI BÝT BOHATÝ? Zdá se ti ta otázka zvláštní? Možná. Věř mi, je na místě. Mnoho lidí touží být bohatými a zároveň se ve skrytu duše bojí stát se boháčem. Proč je to tak? Víme přece všichni, že vždy je lepší být zdravý a bohatý nežli chudý a nemocný. Někdo má obavy být jiný než sousedé a přátelé. "Budou mne pomlouvat, budou mi závidět, ztratím přátele, zůstanu sám..." Další snad může věřit, že bohatí lidé jsou jen zloději a tuneláři - "já chci být především čestným a váženým člověkem..." Někdo je zase přesvědčen, že peníze kazí charakter. Také tohle je kolosální omyl - peníze charakter člověka nekazí, ale ODHALUJÍ! Pokud jsi čestný člověk, nezávidíš, neintrikuješ a pomáháš druhým, budeš takovým stále. Čím víc penízků, tím víc dobra můžeš udělat pro sebe, pro lidi i pro svět.
Být bohatým člověkem je dobré nebo zlé? Podívejme se na otázku chudoby a bohatství ještě jinak. Kdo vede svět k pokroku a prosperitě: chudí nebo bohatí? Kdo staví továrny, lodě, obchodní centra, podporuje výzkum, staví města, osazuje lány polí? Chudí nebo bohatí? Kdo dává lidem práci?
Dalším blokem, ba přímo obrovskou přehradou mezi námi a hojností je závist. Obzvlášť na naše "česká". Závist je dvojího druhu, vysvětleme si to na příkladu. Tvůj soused si koupil nové, drahé auto. Závidíš mu ho? Co uděláš, jak se ve svém srdci zachováš? Do očí "hoj", za zády "hnoj"?
První možnost je, že se ze všech sil budeš snažit vlastnit co nejdříve ještě lepší autíčko než soused. Tento druh závisti tě nastartoval k aktivitě a snaze získat víc, než má soused, prostě - trumfnout ho. Druhá možnost je, že tvoje závist je destruktivní - vyčkáš na temnotu noci a sousedovo auto alespoň objedeš korunou, nebo propíchneš pneumatiku. Nebo alespoň toužíš to udělat, ale strach z prozrazení ti to nedovolí.
Na jedné straně aktivita, na druhé destrukce. Co je lepší? Dobré není ani jedno. Závist je vždy destruktivní emoce. Úplně nejlepší je vůbec nezávidět, sousedovi přát hodně radosti a tisíce kilometrů bez nehody, žehnat autu a samozřejmě hlavně řidiči, majiteli.
Jedno ti můžu říct s naprostou jistotou: pokud se nezbavíš závisti, nikdy se nestaneš bohatým. Svou závistí si podvědomě programuješ nedostatek a chudobu. Závist vysílá do podvědomí signál: "Nemám na to! Jsem neschopný být na tom finančně dobře!" Je to právě podvědomí, kterým řídíš svůj život. Je potřeba změnit myšlení a své podvědomí přeprogramovat na vědomí hojnosti a rovnocennosti s bohatými a úspěšnými.
Jsi zadlužený a nevíš, jak vyjít od výplaty k výplatě? Zkoumej svá přesvědčení a změň je. Pravdou je, že pro každého je zde všeho dost. Vesmír oplývá vším. Napoj se na zdroj hojnosti a také ty budeš mít časem všeho hojnost. Přeprogramovat svá podvědomá přesvědčení nejde za den, ani za týden, ani za měsíc. Pokud však nezačneš hned a nevytrváš, nic tím nezískáš.